Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

EDUSKY III „W Obliczu Eksploracji Kosmosu”

2024-04-25 08:02
EDUSKY III „W Obliczu Eksploracji Kosmosu”

III edycja Ogólnopolskiej Konferencji EduSky odbyła się w dniach 11-12 kwietnia 2024r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. Pomysłodawczynią i organizatorką konferencji była doradczyni metodyczna z fizyki, pani Jolanta Sulma. W tym roku konferencja nosiła tytuł  "W obliczu eksploracji kosmosu" i zgromadziła prawie  100 uczestników: nauczycieli, pracowników naukowych i miłośników astronomii z całej Polski. Celem konferencji było popularyzowanie wiedzy o tym, w jaki sposób dzięki obserwacjom prowadzonych w przestrzeni kosmicznej oraz w laboratoriach naziemnych, a dotyczącym zarówno Ziemi jak również głębokiego kosmosu możemy uzyskać wiele bardzo istotnych informacji, mających wpływ na nasze obecne i przyszłe życie. Konferencja została podzielona na dwie części: wykładową, prowadzoną online oraz warsztatową, prowadzoną stacjonarnie w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów wygłoszonych przez czołowych ekspertów w dziedzinie astronomii, edukacji kosmicznej i nauk pokrewnych. Aż ośmiu prelegentów przez ponad 5 godzin wyjaśniało różne aspekty związane z szeroko pojętą edukacją kosmiczną.

Astrofizyczka dr Noemi Zabari  poruszyła zagadnienia związane z technologiami kosmicznymi wykorzystywanymi na Ziemi. Adwokatka, dr nauk prawnych ze specjalnością prawo kosmiczne, pani Barbara Skardzińska wyjaśniła, w jaki sposób regulowana jest działalność w kosmosie oraz wykorzystanie przestrzeni kosmicznej przez różne państwa. Prof. dr hab. Robert Kamiński, fizyk teoretyk z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, podczas wykładu „Czego z astrofizyki jeszcze uczyć w szkołach?” zaprezentował tematy z astrofizyki, które rozwijają wyobraźnię i wiedzę uczniów, a dotyczą między innymi tzw. głębokiego kosmosu czyli np. czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Dr hab. inż. Przemysław Kupidura - profesor Politechniki Warszawskiej przybliżył uczestnikom konferencji temat obserwacji Ziemi w monitorowaniu zmian klimatycznych, a dr Piotr Traczyk prosto z CERNu w Genewie opowiedział o badaniach prowadzonych w wielkim zderzaczu hadronów. Pani Justyna Średzińską z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska CNK, omówiła działania podejmowane przez Europejską Agencję Kosmiczną w zakresie edukacji dzieci i młodzieży a  mgr inż. Tomasz Noga przedstawił różne rodzaje rakiet i podkreślił wartość programów edukacyjnych wykorzystujących rakiety do nauczania w naukach ścisłych, matematyce i inżynierii. Edukatorki astronomii ze Stargardzkiego Centrum Nauki Jolanta Olejniczak, przedstawiła historię związaną z umieszczaniem kolejnych satelitów w przestrzeni okołoziemskiej oraz omówiła historię eksploracji odległych rejonów Układu Słonecznego przez kolejno wystrzeliwane sondy kosmiczne.

Drugi dzień konferencji został przewidziany na warsztaty pod wspólnym tytułem: „Wykorzystanie różnych metod pracy na przykładzie edukacji kosmicznej”, które odbyły się w salach Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku.

Dwudziestu nauczycieli i edukatorów miało szansę rozwinąć swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę na temat kosmosu oraz zapoznać się z różnymi metodami pracy na przykładzie wprowadzania tematyki kosmicznej na lekcjach z różnych przedmiotów oraz na różnych etapach edukacyjnych.

W tym cyklu znalazło się aż 6 warsztatów:

  • Jak astrofizykę "widzi" niewidomy - jak mamy ich uczyć?, prowadzony przez prof. dr hab. Roberta Kamińskiego - Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
  • „Szukając nowych światów”, poprowadzony przez Olka Jasiaka z Centrum Nauki Kopernik.
  • „Jak trafić na Marsa?”, warsztat przygotowany przez Aleksandrę Kowalską z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, koordynatorkę programu Klub Młodego Odkrywcy w Małopolsce.
  • „Świecące gwiazdy” prowadzony przez Monikę Satołę nauczycielka i autorka bloga Spiżarnia Kreatywności - Pani od Science.
  • „Niebo i Ziemia nocą – obserwacje astronomiczne” Małgorzata Dudek - Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska
  • Metoda Pytań i Doświadczeń Fundacji Uniwersytet Dzieci, czyli  jak kreatywnie poprowadzić każdą lekcję”, poprowadzony przez nauczycielka Katarzynę Mróz, Ambasadorkę Uniwersytetu Dzieci, trenerkę Metody Pytań i Doświadczeń.

III edycja Ogólnopolskiej Konferencji EduSky "W obliczu eksploracji kosmosu" okazała się wielkim sukcesem. Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie i uzyskała pozytywne opinie uczestników. Uczestnicy docenili wysoki poziom merytoryczny wykładów i warsztatów, a także możliwość spotkania z wybitnymi naukowcami i ekspertami.

 

Zobacz galerię