Przyroda wokół nas, czyli inspirujące wędrówki drugiej BS

2024-05-27 10:43
Przyroda wokół nas, czyli inspirujące wędrówki drugiej BS

23 maja uczniowie klasy drugiej  Branżowej Szkoły I Stopnia wędrowali po ścieżkach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Odwiedzili między innymi Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach, gdzie zwiedzili część poświęconą walorom Pogórza Ciężkowickiego, „Jaskinię Nietoperzy” oraz interaktywną wystawę Ziemia-Woda-Powietrze. Usystematyzowali informacje o Układzie Słonecznym, dowiedzieli się, ile wody znajduje się w różnych produktach czy organizmach. A z piasku kinetycznego mogli sami stworzyć model terenu i sprawdzić, w których miejscach na nim będzie się gromadzić woda w postaci ciekłej, a w których pod postacią lodu. Nie mogli też nie odwiedzić słynnego „Skamieniałego Miasta” z ciekawymi formami skalnymi zbudowanymi z piaskowca ciężkowickiego. Wędrując szlakiem zobaczyli: Warownię Górną i Dolną, Orła, Piekiełko, Borsuka, Piramidy, Pustelnię, Cygankę, Grzybka i Skałę z Krzyżem. Uczniowie wędrowali też „Ścieżką w koronach drzew”. Na trasie znajdowały się przystanki edukacji ekologicznej, leśnej i przyrodniczej oraz punkty widokowe. W najwyższym miejscu ścieżka wznosiła się na wysokość 22 m ponad poziom gruntu. Jak na chłopców przystało, odwiedzili też słynną „Burgerownię”, a gwiazdami menu okazały się: „Dwa Razy Byk” i „Burger Juhasa”. Chłopcy wrócili z nową wiedzą, zmęczeni po wędrówkach, ale pełni energii.

Wyjazd i zajęcia w przepięknym otoczeniu były możliwe dzięki realizacji zadania publicznego „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”, współfinansowanego przez Powiat Brzeski.