Gaweł pozywa Pawła czyli edukacja prawna uczniów z Zielonki w praktyce.

2024-06-28 07:19
Gaweł pozywa Pawła czyli edukacja prawna uczniów z Zielonki w praktyce.

W drugim semestrze obecnego roku szkolnego klasy 2 TMe i 2TP z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku wzięły udział w projekcie organizowanym przez Sąd Rejonowy w Brzesku. Młodzież zapoznała się z organizacją Sądu, uczestniczyła jako publiczność w rozprawach karnych i cywilnych oraz wzięła udział w symulacjach rozpraw. Podczas zwiedzania budynku Sądu uczniowie dotarli do podziemi, gdzie mieści się archiwum ksiąg wieczystych oraz do specjalnego pokoju przesłuchań dla dzieci. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań pracownikom Sądu, sędziom prowadzącym rozprawy oraz Pani Prezes Sądu Rejonowego Agacie Gawłowskiej-Sobusiak, która czuwała nad przebiegiem naszych wizyt. Najwięcej emocji wzbudziły symulacje rozpraw podczas których młodzież wcielała się w role adwokatów, radców prawnych, świadków, pozwanych i powodów.

Celem projektu było promowanie mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów, budowanie postaw świadomych znaczenia rozmowy jako drogi do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia, ale także oswojenie młodych ludzi z wymiarem sprawiedliwości i salą sądową.

Agnieszka Dudek-Janicka