Tym razem szkolenie dotyczyło coachingowych technik i narzędzi w pracy nauczyciela, który na swoich zajęciach wykorzystuje STEAM. Model STEAM koncentruje się na wspieraniu nauk ścisłych, ale nie ogranicza się do nich. Trzeba bowiem pamiętać, że kompetencje kształci się nie przez to, czego uczymy, ale jak to robimy.
Postępująca globalizacja spowodowała, że każdy obywatel Unii Europejskiej potrzebuje szerokiego i ujednoliconego wachlarza umiejętności, które pozwolą mu przystosować się do zmieniającego się świata. Ogromną rolę odgrywa w tym procesie edukacja. W Zespole Szkół w Czchowie, dzięki programowi Erasmus+, zapewniamy naszym uczniom i nauczycielom (obywatelom Europy) nabycie takich kompetencji, które umożliwią im elastyczne dostosowanie się do zmian. Kompetencje te stanowią połączenie wiedzy, umiejętności i postaw niezbędnych dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia. Należy wśród nich wymienić między innymi: umiejętność ucznia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, świadomość i ekspresję kulturową.
Realizując działania w ramach programu Erasmus+ stawiamy na praktyczne ćwiczenia i interaktywne sesje, w czasie których uczestnicy zdobywają przydatne umiejętności, które z powodzeniem stosują w pracy zawodowej.
Ostatnie szkolenie miało na celu pokazanie, w jaki sposób można kształcić zdolność logicznego i kreatywnego myślenia oraz umiejętność współpracy w zespole, która jest tak pożądana przez pracodawców. Uczestnicy kursu dowiedzieli się, jak tworzyć ćwiczenia, wykorzystywać najnowsze technologie i narzędzia, które sprawią, że uczniowie staną się ich aktywnymi uczestnikami i twórcami, pozostawią za sobą stare, pasywne metodologie oparte na słuchaniu, czytaniu i uczeniu się na pamięć.
Działanie zostało dofinansowane przez Unię Europejską, w ramach projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000126547.
Koordynator - Sylwia Janicka