W dniach 26 – 27 września 2024 r. uczniowie klas: 4 TP, 4 TI, 3 TMe, 3 TE i 2 TMe z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Ministra Edukacji w ramach projektu „Podróże z klasą”. Dofinansowanie wyniosło 20 000 zł.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich - jednego z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie. Kolejne punkty wycieczki - prawdziwe symbole Warszawy - poznawaliśmy podczas spaceru z przewodnikiem po Starym Mieście. Na naszej trasie znalazł się Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Archikatedra św. Jana, Pałac Prezydencki, najważniejsze warszawskie pomniki: Małego Powstańca i Warszawskiej Syrenki, a także Rynek z malowniczymi uliczkami, mury miejskie oraz Barbakan. Kilkugodzinne poznawanie zabytków stolicy okazało się nie tylko źródłem wiedzy historycznej i topograficznej, ale także skarbnicą ciekawostek z życia miasta i jego mieszkańców.
Wieczorne wyjście do Teatru Kamienica na niezwykłą komedię z dreszczykiem pt. „Upiór w kuchni” było idealną propozycją dla tych, którzy lubią śmiać się i bać jednocześnie, jak również dla tych, którzy chcą poczuć się częścią kryminalnej intrygi i doświadczyć teatralnej magii.
Świetne warunki noclegowe w hotelu Ibis Centrum pozwoliły na integrację międzyklasową i dobry odpoczynek.
Dzień drugi przeznaczyliśmy na wizytę w dwóch muzeach. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczniowie z przewodnikiem-edukatorem odbyli wędrówkę przez tysiąc lat historii Żydów polskich. Usłyszeli opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. O żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet oraz tym znanym z ulicy w żydowskich dzielnicach.
Natomiast Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach okazało się prawdziwym rajem dla znawców i miłośników samochodów, których nie zabrakło wśród uczestników wycieczki. Obecnie w zbiorach znajduje się ok. 300 zabytkowych pojazdów. Najstarsze pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi, m. in. słynny RUDY 102 z filmu „Czterej pancerni i pies”. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet Józefa Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy czy opancerzona limuzyna VOLVO 760 GLE, którą jeździł w czasie swojej prezydentury Lech Wałęsa.
Dwudniowa wycieczka do stolicy była czasem pełnym wrażeń i pozytywnych doświadczeń. Dziękujemy uczestnikom za wzorową postawę, wysoką kulturę osobistą oraz stosowne do odwiedzanych miejsc zachowanie.
Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: pani Dorota Oleksy, pani Agnieszka Kopytko i pani Marzena Lechowicz-Liro.
Marzena Lechowicz-Liro