Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Technikum im. J. Piłsudskiego: Droga do niepodległości Polski wiodła przez Łowczówek!

2024-11-20 10:35
Technikum im. J. Piłsudskiego: Droga do niepodległości Polski wiodła przez Łowczówek!

Kultywując patriotyczne tradycje Technikum, przygotowując się do jego święta, a ponadto dla uczczenia 106.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 1 FT (technik fotografii i multimediów) wraz z wychowawcą p. Katarzyną Piórkowską i p. Patrycją Szubrowską udali się na Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku.

Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku jest jednym z największych cmentarzy Legionów Polskich. Położony na wzgórzu Kopaliny w pobliżu drogi  Łowczów – Rychwałd,  w powiecie tarnowskim, wytyczony został na planie prostokąta, w którego centralnym punkcie zbudowano kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Miejsce pamięci otoczone jest kamiennym murem.

Młodzież z 1 FT złożyła okolicznościową wiązankę przed kaplicą, a także zapaliła znicze na grobach legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego – patrona Technikum. Światło zapalanych zniczy symbolizowało niegasnącą wdzięczność dla żołnierzy, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę. Żywa lekcja historii była dla uczniów chwilą zadumy, refleksji i szacunku.

Na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych w grudniu 1914 (w Bitwie pod Łowczówkiem) i pierwszych dniach maja 1915 r.: 272 armii austro-węgierskiej (80 żołnierzy z 1. i 5. pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego) i 241 Rosjan. Z prawej strony cmentarza pochowano gen. Gustawa Łowczowskiego, potomka byłych właścicieli Łowczówka, który w wieku 17 lat brał udział w walkach toczonych na tym wzgórzu podczas I wojny światowej. Nieopodal cmentarza, przy czarnym szlaku w stronę Pleśnej, znajduje się niewielki obelisk z tablicą upamiętniającą stoczoną bitwę.

Uczniowie 1 FT z pewnością zapamiętają listopadowy dzień, piękną polską jesień i szeleszczące pod nogami liście. Ten klimat sprzyjał rozmowom, integracji, nuceniu patriotycznych pieśni, a przede wszystkich czuć było ducha patriotyzmu, jak na młodzież szkoły z tak zacnym patronem przystało.

 

Zobacz galerię