12 listopada 2024 roku klasy 1AT i 1LT pod opieką pani Moniki Madej, pani Renaty Kopeć i pani Anny Kalinowskiej udały się na jednodniową wycieczkę do Krakowa.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie (70 metrów, 110 kamiennych schodów, katowskie piwnice i 700 lat na Rynku Głównym).
Wieża ratuszowa jest jedyną pozostałością miejskiego ratusza, który powstał tu już ok. 1300 roku. Tutaj urzędował burmistrz, spotykali się rajcy, tutaj działały: sąd ławniczy, kancelaria, archiwum, a także spichlerz. Na parterze gotyckiej wieży umieszczono natomiast skarbiec miejski.
Następnym punktem było zwiedzenie kościoła św. Franciszka z Asyżu.
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w XIII wieku, jednak jego obecny wygląd znacznie odbiega od tego pierwotnego. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Stał się siedzibą zakonu franciszkanów sprowadzonych do Krakowa przez księcia Henryka Pobożnego. Mimo swojej odległej historii obecnie słynie przede wszystkim z polichromii i witraży Stanisława Wyspiańskiego oraz wiernej kopii Całunu Turyńskiego.
Uczniowie z opiekunami przeszli również przez Pawilon Wyspiańskiego.
Budynek wybudowany został na miejscu wyburzonej w 1939 r. kamienicy „Pod Lipką”, wypełniając lukę w średniowiecznej tkance miejskiej. Ideę budowy pawilonu zgłosił reżyser Andrzej Wajda, który zaproponował też, by w ścianę frontową budynku wkomponowano trzy niezrealizowane dotychczas witraże Stanisława Wyspiańskiego.
Na ulicy Grodzkiej zwiedzili Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła.
To pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie. Kościół został wzniesiony w XVI wieku na wzór rzymskich kościołów Il Gesu i Santa Susana, na miejscu gotyckiej świątyni zniszczonej w 1455 roku. W jego krypcie znajduje się Panteon będący kontynuacją idei krypty zasłużonych na Skałce.
To tutaj spoczywają m.in jezuita Piotr Skarga (1612 rok), dramatopisarz i prozaik Sławomir Mrożek (2013 rok), poeta Adam Zagajewski (2021 rok), biskup Tadeusz Pieronek (2019 rok), kompozytor Krzysztof Penderecki (2022 rok), profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Olszewski (1915 rok) i Zygmunt Wróblewski (1888 rok).
W kościele zawieszone jest najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta (46,5 metrów), którego działanie jest jednym z dowodów na obrotowy ruch Ziemi wokół własnej osi.
Ostatnim punktem programu był udział w projekcji filmu „Czerwona jedynka” w kinie Cinema City Bonarka. Film z Dwayne’em Johnsonem w roli głównej to komedia sensacyjna, która wprowadziła uczniów i nauczycieli w świąteczny klimat Bożego Narodzenia.